Thursday, April 18"सञ्चार समाज को ऐना हो ।"
Shadow

दूधको मूल्य बृद्धिसँग भारतीय दूध धमाधम आउँदै

कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयले भाद्र २१ गतेदेखि लागू हुने गरी दूधको मूल्य बृद्धि गरेसँगै दुग्ध विकास संस्थान एवं निजी डेरी उद्योगहरुले भारतबाट दूध आयात गर्न थालेका छन् । नेपालका किसानहरुसँग दूध खरिद गर्नु भन्दा भारतबाट दूध आयात गर्दा सस्तो पर्ने भन्दै उद्योगीहरुले भारतबाट दूध ल्याउन थालेका हुन् ।

सरकारी डेरी उद्योगका रुपमा रहेको दुग्ध विकास संस्थानले किसानहरुलाई भुक्तानी दिन ढिलाई गरिरहेको छ । नेपाली किसानहरुले संस्थानसँग लिनु पर्ने भुक्तानी वाँकी धेरै नै छ, किसानहरुलाई भुक्तानी दिन छाडेर संस्थानले भारतबाट दुध ल्याउन थालेपछि किसानहरु रुष्ट बनेका छन् ।
दूध उत्पादनको प्रमुख केन्दविन्दूका रुपमा रहेको चितवनका किसानहरु दुग्ध विकास संस्थान र निजी डेरीहरुसँग सन्तुष्टि हुन सकेका छैनन । डेरी उद्योगहरुले दूध अभाव भएको बहानामा भारतबाट दूध आयात गरिरहेका छन् । यसैसाता मात्र दुग्ध विकास संस्थानले शनिबार मात्र एक लाख लिटर दूध भारतबाट आयात गरेको छ । भने आजभोली नै थप एक लाख लिटर दूध ल्याउन लागेको श्रोत बताइएको छ ।

भारतबाट ल्याइएको तरल दूधलाई चितवन मिल्कमा भण्डारण गरेर धूलो दूध बनाउन लागिएको छ । नेपाली दूध उत्पादक किसानहरुको भुक्तानी रोकेर भारतबाट नगद खरिद गरेर दूध आयात गरेकै कारण किसानहरुले वाँकी भुक्तानी पाउन सकेका छैनन । अहिले दूध अभाव नहुँदा पनि भारतबाट दूध किन खरिद गरियो भन्ने प्रश्न उब्जन थालेको छ ।
चितवन स्थित कँडेल काउ फार्मका सञ्चालक डिलाराम कँडेलका अनुसार अहिले चितवनका किसानहरुले दुग्ध विकास संस्थानबाट पाउनु पर्ने भुक्तानी पाउन सकेका छैनन् । किसानको भुक्तानी तत्काल उपलब्ध गराउन पटक पटक आफूले आग्रह गर्दा पनि संस्थानका उच्च अधिकारीहरुले चासो नदिएको कँडेलको आरोप छ ।
दुग्ध विकास सस्थानमा चरम भ्रष्टाचार र वेथिति हुने गर्दछ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *